Architektura

Novinky v české architektuře
Zatím jsou zde pouze starší články, snad se mi brzy podaří provádět častější aktualizaci, aby zde byly skutečně novinky.

Typové domy v moderním kabátě
Jak se zdá, tak i v řadách investorů, tedy laiků po stránce stavební a architektury, začíná měnit postoj ke stavbám rodinných domů. Éra "podnikatelského baroka" je na ústupu a i v typových projektech rodinných domů se začínají prosazovat moderní soudobé principy a trendy v bydlení a tvorbě rodinných domů. Příkladem tomu jsou jednak nabídky některých, zejména pražských projekčních kanceláří, tak i již realizované stavby. Dochází tak k zaplnění jakési mezery, kterou byly chybějící relativně levné (ve srovnání s individuálními projekty) a přesto z hlediska soudobé architektury přijatelné rodinné domy.
Celý článek o typových rodinných domech je na stránce zpravodajského serveru idnes.cz.
20.1.2005 - Projekt

Grand Prix Obce architektů 2003
Podrobné výsledky letošního ročníku architektonické soutěže Grand Prix Obce architektů.
Výsledky jsou následující:
Grand Prix: Rekonstrukce paláce Langhans Pavla Burešová, Lenka Dvořáková, Zdeněk Heřman, Ladislav Lábus a David Mareš
Čestné uznání za realizaci stavby určené pro bydlení: Dům V kožichu Petr Suske, spoluautoři: Jiří Jakeš, Michal Havelka
Ceny v jednotlivých kategoriích:
- Novostavba: Palác Euro Richard Doležal, Petr Malinský, Petr Burian, Michal Pokorný, Martin Kotík
Čestné uznání: Rodinný dům H.H.H. Jan Šesták
Dvougenerační Rodinný dům Martin a Marta Stránský
Rodinný dům - Klánovice Leoš Zeman, Jose Luis Berrueta
Logistické a administrativní centrum Tescoma World 1. etapa Petr Stibora
- Rekonstrukce: Palmový skleník v zámku Lednice Miroslav Bajer
Čestné uznání: Rehabilitace interiérů severního křídla Hradu Grabštejn (1.patro, sklepy) Girsa, Hanzl, Forejtová
Činžovní vila Xaveriova Roman Koucký, Šárka Malá
- Interiér: Vila v Kroměříži na Barbořině Svatopluk Sládeček
Čestné uznání: Logistické centrum Schrack Brno, Vestavba ve skladovací hale Pavel Rydlo, Pavel Procházka
- Krajinářská architektura a zahradní tvorba: Věž Hrubý Jeseník - základová stanice radiotelekomunikační sítě s rozhlednou Oldřich Hájek, Jaroslav Šapek, Laco Fescu, Tomáš Pavlík
Čestné uznání: Sportovně - kulturní protidrogové centrum - rekonstrukce požární nádrže na koupališti, Brno Mokrá Petr Hovořák, Aleš Putna
- Urbanismus: cena nebyla udělena
Čestné uznání: Rekonstrukce Dolního náměstí Vsetín Petr Osička, Milan Chlápek, Libor Sošťák
Bytový dům Na Dolinách Oldřich Hájek, Jaroslav Šafer, Laco Fescu, Tomáš Pavlík, David Mateásko
Obytný soubor Na Ostrohu Mikoláš Vavřín
- Architektonický design a drobná architektura: Hotel Josef Eva Jiřičná, Duncan Webster, Christiane Humpreys, Gabriel Alexander, Petr Vágner, Jan Adámek, Jiří Hušek, Jan Hladík
Čestné uznání: Interiér budovy společnosti GIST Bohumír Prokop, Jindřich Janíček
Multikino Anděl Stanislav Picek
Rekonstrukce vily U Dívčích Hradů Pavel Zvěřina, Pavel Hnilička, Markéta Jurečková, Jan Kovář
- Výtvarné dílo v architektuře: cena nebyla udělena
Čestné uznání: Park Trilobit Eva Vízková, Mikoláš Vavřín
Napájecí moduly v areálu hřebčína v Kladrubech nad Labem Jiří Javůrek
Podrobnosti včetně ukázek některých soutěžních staveb jsou na stránkách www.ArchiNet.cz.
28.5.2003 - Soutěž

Soutěž Taurus 2002
V průběhu stavebního veletrhu For Arch byly vyhlášeny výsledky 9. ročníku soutěže vypsané Chlumčanskými keramickými závody, ve které byly hodnoceny realizované projekty, při kterých byly použity obkladové materiály této firmy. Oproti minulým rokům nebyly v některých kategoriích ceny, protože dle poroty v těchto kategoriích nebyly realizace, které by si tuto cenu plně zasloužily. Kromě této části soutěže realizovaných staveb, byly vyhlášeny i výsledky studentské kategorie této soutěže, v níž se hodnotily projekty.

Výsledky soutěže jsou následující:
Kategorie realizace: Hlavní cena nebyla udělena
Ceny v jednotlivých podkategoriích:
- Interiér občanských a průmyslových staveb: Budova Pražské plynárenské a.s. Svatopluk Zeman
- Exteriér a fasáda: Budova Okresního ředitelství Policie ČR Vyškov Josef Kobzík
- Zvláštní cena: Projekt Místo očisty Agentura Carolina
- Čestné uznání: Areál pro seniory v Mladé Boleslavi V. Axmannová
Cena za interiér bytových staveb nebyla udělena.
Kategorie studentská práce:
- 1.cena: Dvorana a přilehlé prostory ambulatórií nové budovy Nemocnice na Františku Ondřej Dvořák (FA ČVUT)
- 2.cena: Vstupní hala administrativní budovy Tomáš Fuit (FSv ČVUT)
- 3.cena: Dostavba dvorany průmyslového oděvního podniku Martin Stejskal (FSv ČVUT)

Podrobnější článek k této soutěži najdete na stránkách serveru dumabyt.idnes.cz.
21.9.2002 - Soutěž

Povodeň
Ve dnech 11.-16.8.2002 zasáhly velké území České republiky povodně. Povodeň zasáhla především jižní, západní, střední a severní Čechy v povodí řek Vltavy, Berounky, Labe a jejích přítoků, jižní Moravu v povodí řeky Dyje a částečně severozápadní Čechy v povodí řeky Ohře. Na většině míst zasažených povodní byla tato povodeň jednou z největších, nebo přímo největší, ve známé historii. Kromě nejtragičtějších důsledků této povodně, kterými jsou oběti na životech, které zatím dosáhly počtu třináct, ztrát domovů tisíců obyvatel a obrovských materiálních škod napáchala povodeň velké škody na movitých i nemovitých památkách a velkém množství staveb včetně dopravní infrastruktury. Velké škody napáchala voda i v nejcennějších památkových lokalitách, kterými jsou památky UNESCO Český Krumlov a Praha, dále v řadě historicky cenných měst (České Budějovice, Strakonice, Prachatice, Písek, Sušice, Plzeň, Kralupy, Mělník, Terezín, Ústí nad Labem, Děčín), tak několik hradů a zámků (Švihov, Veltrusy). Obrovské škody jsou také na dopravních stavbách (stržené železniční a silniční mosty, zatopené pražské metro).
16.8.2002

Zámecký skleník v Lednici
Po šestileté rekonstrukci se návštěvníkům otevírá palmový skleník na zámku v Lednici. Díky přestavbě například lépe vyniknou některé prvky empírové konstrukce. Lednický skleník nabízí také řadu vzácných tropických a subtropických rostlin. Unikátní stavba lednického skleníku pochází ze čtyřicátých let 19. století. Tehdy nechal kníže Alois Josef II. Liechtenstein přestavět empírový zámek do dnešní novogotické podoby. Součástí přestavby byla stavba litinové zimní zahrady dnešního skleníku. Projekt vypracoval Georg Wingelmüller (1810-1848). Plány stavby skleníku pocházejí z let 1843 - 1846. Projekt realizoval bez větších změn P. H. Desvignes.
Mezi nejvzácnější rostliny skleníku patří sbírka cykasovitých, z nichž nejcennější, Encephalartos altensteinii, je přes 300 let starý. Dioon edule, cykasy a zamie doplňují starou sbírku rostlin z této čeledi. Ve skleníku můžete vidět i tři rostliny stromovitých kapradin. Další zajímavou skupinou rostlin jsou palmy tvořící kostru výsadby skleníku. Patří sem howea, fénixy, areky, washingtonia, livistony a vzácné karyota a likula. V podrostu jsou soustředěny stovky nízkých kvetoucích rostlin, které se podle sezony vyměňují. Po výstavbě skleník fungoval jako oranžerie, rostliny byly přes léto venku a v chladných měsících uvnitř tak, aby umožňovaly procházky v tomto zeleném ráji.
Skleník spolu s celým zámkem Lednice je součástí Lednicko - Valtického krajinného areálu, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Článek s několika obrázky zrekonstruovaného skleníku naleznete na www.idnes.cz.
14.6.2002 - Památková péče

Přidat nový článek nebo komentář
Jméno nebo přezdívka:

Téma:

Titul článku: (výstižný a jasný)
Text článku nebo komentáře: (možno používat tagy html)

Text článku bude po přečtení webmasterem a případné redakční úpravě zařazen do zpráv z české architektury spolu se jménem, které bylo uvedeno v hlavičce článku. Na e-mailovou adresu, ze které byl článek odeslán, bude zaslána zpráva o doručení webmasterovi a případně o umístění na tento web.
Váš e-mail, z něhož je článek odeslán, nebude ukládán do žádných databází.
Navigace
Architektura

Architektura
V této části jsou umisťovány zprávy z oblasti české architektury, přispívat do této rubriky může každý čtenář těchto stránek. Pro zaslání příspěvku slouží odesílač v dolní části této stránky.
Dále jsou zde prezentace některých projektů, které jsem vypracoval v průběhu studia a následné praktické projekční činnosti.

Sloupek
Architektura a urbanismus dnešního venkova.
Nedávno, na začátku prázdnin, jsem se vypravil na výlet do údolí Sázavy. Vyrazil jsem ze Zbraslavi a po turisticky značené cestě jsem se vydal proti proudu řeky Vltavy. Po několika kilometrech se mi povedlo omylem z této cesty sejít, a tak jsem se dostal do obce Zvole. Tato vesnice působila vcelku úhledně a uspořádaně, ale asi kilometr za ní uprostřed orné půdy v posledních letech vyrostlo nové "městečko" Nová Zvole.
Již první pohled na tento sídelní útvar pro mne nebyl zrovna povznášející. Prostor mezi poli, vyplňovalo nakupení úhledně šachovnicovitě uspořádaných rodinných domů, které ovšem tento urbanisticky dispoziční stereotyp přebíjely přemírou různorodosti ve všech svých částech. Různé velikosti, podlažnosti, orientace a tvary střech, barvy omítek, doplněné nesčetnými balkony, vikýři, oblouky, ba i balustrádami. Vskutku se zde nakupila přehršel různých typů rodinných domů - vil, které ale v ničem nenavazují na tradiční charakter venkovské zástavby. Navíc je toto "městečko" pouze sídlištěm rodinných domů, bez zázemí, které každému sídelnímu útvaru má náležet, jeho obyvatelé zde pouze přespávají a za prací, nákupy... dojíždějí, pochopitelně auty, o čemž mě přesvědčila osiřelá zastávka autobusu integrované dopravy na okraji tohoto sídliště.
Naštěstí byly nepříjemné a smíšené pocity ze shlédnutí tohoto výplodu dnešní "architektury" potlačeny příjemnou krásnou přírodou, která je i přes čilý chatařský ruch zachována v údolí řeky Sázavy, kterým jsem došel do Jílového.
18.7.2002 (jk)

Odkazy